عکس: امید امیدواری

‌کارگاه آنلاین جدید با عنوان «عکاسی هنری معاصر» با حضور امید امیدواری از روز ۱۷ آذر ۱۴۰۰ در مدرسه آنلاین عکاسی برگزار می‌شود.

در معرفی این دوره آمده است:

تکلیف نهایی این دوره‌ی آموزشی که بهتر است آن را «تمرین» بنامیم، تولید یک کار عکاسی است که از نظر رویکرد و گونه، در ردیفِ کردارها و نگرش‌هایی قرار می‌گیرد که از دهه‌ی ۱۹۶۰ به این سو، پیرامون عکاسی پدیدار گشته‌اند.

این تمرین و مشق می‌تواند اشکال متنوعی داشته باشد مانند: مجموعه عکس، کتاب‌عکس، هنرِ عکس‌بنیان و غیره. تمرین‌ها می‌توانند هم شامل عکس گرفتن/ساختن از واقعیت باشند و هم بکار گرفتنِ «عکس» به عنوان کارمایه‌ی یک کار هنری.

در اولی «واقعیت» ماده اصلی کار عکاس است و در دومی خود «عکس». به بیانی جزئی‌تر، هنرجویان می‌توانند با اهداف و به روش‌های مختلفی عمل کنند مانند: انتقال موضوعی مشخص از دیدگاهی شخصی یا به عبارتی تفسیر واقعیت؛ تمرکز بر مسائل صوری و فرمال سایر رسانه‌های تصویری و ایجاد دیالوگ تصویری با آنها یا واکنش به کار هنرمندان دیگر؛ بیان دیدگاه‌های اجتماعی در چارچوب هنر، پیرامون مسائل روز؛ کاوش در زندگی شخصی خود؛ توجه به مسائل محیط زیستی؛ و یا تعمق در نظریه‌های عکاسی و مواردی از این دست.

منشأ و دلیل انجام هر تمرین، «تجربه‌ی زیسته» و شیوه‌ی فردی نگریستن سوژه/عکاس به ابژه/واقعیت و همچنین جنبه‌ای از عکاسی و هنر است که او را برمی‌انگیزد تا ایده‌ای را در این میدان دیداری/نوشتاری با دیگران به اشتراک بگذارد.

در بخش عملی این دوره تأکید و تمرکز ویژه‌ای بر ارتباط کلمات و تصاویر عکاسی خواهد شد، به همین جهت، مسئله‌ی «استیتمنت» و «عنوان پروژه» مفصلاً مورد بررسی قرار خواهد گرفت. از موارد دیگری که به آن پرداخته خواهد شد، شیوه‌های ارایه‌ی کار نهایی یا همان «تمرین» هنرجویان است.

کارگاه عکاسی هنری معاصر با شهریه ۸۵۸ هزار تومان در ۸ جلسه، یک روز در هفته برگزار خواهد شد و هر جلسه سه ساعت به طول خواهد انجامید. برای ثبت نام آنلاین در این دوره آموزشی به این نشانی مراجعه فرمایید و برای اطلاعات بیشتر با شماره ۸۸۳۲۵۰۶۸ تماس حاصل فرمایید.

شروع دوره از: ۱۷ آذر، ساعت ۱۷ تا ٢٠

درباره مدرس

امید امیدواری عکاس و مترجم و مدرس عکاسی است. او دانش‌آموخته‌ی کارشناسی ارشد عکاسی پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران و دانش‌آموخته‌ی کارشناسی عکاسی از دانشگاه هنر اصفهان است و عکاسی را در سال ۱۳۸۷ از انجمن سینمای جوانان شیراز آغاز کرده است.

امیدواری سابقه‌ی تدریس در دانشگاه هنر شیراز را دارد و اکنون مدرس کارگاه عکاسی مستند در مؤسسه‌ی آموزش عالی هنر شیراز و همچنین مؤسسه‌ی آموزش عالی ارم شیراز است.

ترجمه‌های او در نشریه‌های چشمک، کالوتیپ، ساتین و فصلنامه‌ی عکاسی منتشر شده‌اند و نیز در سال‌های اخیر با سایت عکاسی همکاری داشته و مطالب متعددی به‌عنوان نویسنده و مترجم پیرامون عکاسی منتشر کرده است.

علاوه بر داوری و یازده سخنرانی در زمینه‌ی عکاسی، هنر و نقد عکاسی در دانشگاه و رویدادهای مختلف عکاسی، از دیگر فعالیت‌های او می‌توان به دبیری انجمن علمی عکاسی دانشگاه هنر اصفهان، سرپرستی گروه عکاسی لیت و همکاری با انجمن سینمای جوانان اشاره کرد.

عکس‌های امیدواری در چهارمین دوره‌ی سالانه‌ی عکس دانشجویان دانشگاه تهران، هشتمین دوره‌ی «ده روز با عکاسان ایران»، نمایشگاه گروهی دانشجویان دانشگاه هنر اصفهان در فرایبورگ آلمان و نمایشگاه ویدئو و عکاسی معاصر در لس‌آنجلس آمریکا و… به نمایش در آمده است.

نوشته کارگاه آنلاین عکاسی هنری معاصر با حضور امید امیدواری اولین بار در سایت عکاسی. پدیدار شد.

نویسنده پست: pixlove

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *