به منظور فراگیری کامل هنر عکاسی و به اصطلاح حرفه‌ای شدن در آن، نیاز به صرف زمان زیادی است. بنابراین نمی‌توان انتظار داشت در عرض چند هفته از یک عکاس آماتور به یک عکاس حرفه‌ای تبدیل شد. با این حال با رعایت برخی از نکات کلیدی می‌توانیم در یادگیری هنر عکاسی پیشرفت چشم‌گیری را شاهد باشیم. در این مطلب قصد داریم ۵ ترفند و نکته بسیار ساده برای تبدیل شدن به یک عکاس حرفه‌ای را مورد بررسی قرار دهیم. بنابراین تا انتها همراه ما باشید.

۱- در ساعت طلایی (Golden Hour) عکاسی کنید

وجود نور طبیعی در ساعات خاصی از روز منجر به عکاسی با کیفیت بالاتر می‌شود. در حالی که اختلافات بسیاری در مورد انتخاب بهترین زمان به منظور عکاسی در روز وجود دارد، بیشتر عکاسان بر این عقیده‌اند که یک ساعت قبل از غروب آفتاب و یک ساعت بعد از طلوع آفتاب، بهترین زمان عکاسی محسوب می‌شوند. به این زمان، ساعت طلایی گفته می‌شود.

۲- از سایه‌ها به نفع خود استفاده کنید

چه در حال عکس‌برداری در ساعت طلایی و یا در وسط روز باشید فرقی ‌نمی‌کند، چرا که همواره می‌توانید از سایه‌ها به نفع خود استفاده کنید. قبل از شروع، در ابتدا مطمئن شوید که به محیط اطراف خود توجه لازم را دارید چرا که  باید از تمام جزییات حداکثر استفاده را ببرید. سایه‌ها نقش عظیمی در ایجاد درام در پرتره عکاسی شما ایفا می‌کنند. در عکس‌برداری در نور طبیعی و یا نور مصنوعی می‌توانید از سایه‌ها برای به حداکثر رساندن حجم در عکس‌های خود استفاده کنید.

۳- از قانون یک سوم استفاده کنید

قانون یک سوم یکی از اصلی‌ترین قوانین موجود به منظور عکس‌برداری صحیح است. در تعریف آن می‌توان این‌گونه بیان کرد که نیاز است عکاس کادر عکاسی را در جهت‌های عمودی و افقی به سه قسمت تقسیم کند. سپس هنگام گرفتن عکس، سوژه مورد نظر را در یکی از نقاط تلاقی این خط‌ها قرار دهد. دلیل استفاده از این قانون این است که چشم انسان به طور طبیعی به جای مرکز تصویر، مجذوب این نقاط می‌شود.

۴- با دوربین‌های آنالوگ و با استفاده از فیلم عکاسی کنید

در حالی که دوربین‌های دیجیتال فوق‌العاده کارآمد هستند، در برخی از موارد استفاده از آن‌ها توسط عکاسان آماتور می‌تواند مانع از پیشرفت و یادگیری آن‌ها شود. راه‌ حل این مشکل عکس‌برداری با دوربین‌های آنالوگ و استفاده از فیلم عکاسی در برخی از موارد است.

۵- از تجهیزات دست دوم استفاده کنید

بدون شک عکاسی هنری است که نیازمند خلاقیت، استعداد و تجربه است. با این حال داشتن تجهیزات مناسب نیز نقش مهمی را در هنر عکاسی ایفا می‌کند. جایگزینی تجهیزات قدیمی با تجهیزات به روز رسانی شده و جدیدتر می‌تواند منجر به ایجاد تغییرات کلی در عکاسی شود.

مشکل این است که تجهیزات جدید گران‌قیمت هستند بنابراین می‌توان برای رفع چنین مشکلی از تجهیزات دست دوم استفاده کرد. تجهیزات و لوازم جانبی دست دوم عکاسی به راحتی به صورت آنلاین و یا در فروشگاه‌ها قابل خریداری هستند. به منظور صرفه‌جویی در هزینه‌های خود به دنبال خرید تجهیزات مقرون به صرفه باشید.
نویسنده پست: pixlove

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *