خورشیدگرفتگی یا کسوف وقتی رخ می‌دهد که سایه‌ی ماه بر بخشی از زمین بیوفتد و در نتیجه در قسمت‌هایی از کره‌ی زمین، قرص ماه قسمتی از قرص خورشید یا تمامی آن را از دید ناظر زمینی بپوشاند. بسیاری به عکسبرداری از این پدیده‌ی نادر خورشیدگرفتگی علاقه‌مند هستند اما راه و چاه را نمی‌دانند. در ادامه با فارنت همراه شوید تا روش درست اینکار را بدون اینکه به بینایی خود آسیب برسانید به شما آموزش دهیم.

همان‌طور که می‌دانید روز دوشنبه ۳۰ مردادماه یک پدیده خورشیدگرفتگی رخ خواهد داد. پس اگر در موقعیت مکانی هستید که این پدیده برای شما قابل رویت خواهد بود می‌توانید از این روش استفاده کنید.

چگونه عکسی زیبا از کسوف بگیریم

عکاسان نجومی کارکشته از نوردهی‌ چندگانه برای ثبت تمام جزئیات تاج خورشیدی استفاده می‌کنند. تاج خورشیدی بیرونی‌ترین لایه‌ی خورشید است که در قدیم تنها در زمان کسوف دیده می‌شد.

در این مقاله به شما آموزش می‌دهیم چگونه در امنیت کامل و بدون آسیب رساندن به بینایی خود عکسی زیبا از کسوف به ثبت برسانید.

ابزار تخصصی

از اینجایی که ما ایستاده‌ایم خورشید و ماه کوچک دیده می‌شوند، پس اولین چیزی که به آن نیاز دارید «لنز تله‌فوتو» است. استفاده از لنز ۲۰۰ میلی‌متری بر روی دوربین فول فریم کار شما را راه می‌اندازد اما استفاده از لنز ۳۰۰ میلی‌متری برای داشتن عکس‌های باکیفیت‌تر پیشنهاد می‌شود. اگر دوربین شما به سنسور کراپ مجهز است از لنز ۱۲۰ یا بالای ۲۰۰ میلی‌متر استفاده کنید. برای تست لنز می‌توانید یک‌بار از ماه عکاسی کنید؛ همان‌طور که می‌دانید در زمان کسوف اندازه خورشید و ماه تقریبا مساوی خواهد بود.

اگر هیجان زده هستید و یا اطراف‌تان شلوغ است دوربین مجهز به لنز تله‌فوتو کارتان را راحت می‌کند. لنز تله فوتو نوع خاصی لنز با قابلیت فوکوس در فاصله‌های دور است. پیشنهاد می‌کنیم در صورت امکان از سه‌پایه نیز استفاده کنید.

خورشید (به جز در حالت گرفتگی کامل) این قدرت را دارد که به سنسور دوربین آسیب برساند پس بهتر این است که یک کاغذ فیلتر خورشیدی در جلو لنز قرار دهید یا از یک فیلتر خورشیدی مخصوص استفاده کنید.

می‌توانید از یک فیلتر تراکم خنثیِ قوی (ND) استفاده کنید اما این چیزی نیست که ما پیشنهاد کنیم چرا که اینکار ریسک بالایی دارد فیلتر باید به ۹ یا ۱۰ stop مجهز باشد. در این فاصله به هیچ عنوان نباید خورشید را از طریق منظره‌یاب تماشا کنید حتی اگر بر روی آن فیلتر نصب باشد. به جای اینکار می‌توانید از حالتِ نمایش زنده «live view» برای فوکوس کردن و فریم شات استفاده کنید که البته کیفیت آن به پای زمانی که از فیلتر خورشیدی استفاده می‌کنید نمی‌رسد.

تنظیمات دوربین به نوع تجهیزات مورد استفاده، آب‌ و هوا و زمان باقی مانده تا کسوف کامل بستگی دارد. دوربین خود را بر روی دیافراگم f/16 و ایزو ۱۰۰ و حداکثر سرعت شاتر ممکن تنظیم کنید که معمولاً برابر با ۱/۴۰۰۰ یا ۱/۸۰۰۰ ثانیه است. یک عکس نمونه بگیرید و رفته رفته سرعت شاتر را کم کنید یا دیافراگم را آنقدر باز کنید که به عکس دلخواه خود برسید.


نویسنده پست: pixlove

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *